top of page
úvodka fb.png
diář 2024-2.png

Námořní horečka už dorazila i k nám do Šklíby a kapitán Olympus zavelel "Všichni na palubu

a napnout plachty" všem našim chlupatým námořníčkům. Nám tedy nezbývá než naším dobrodruhům popřát příznivý vítr a společně se při večeru podívat na to, proč vlastně kočičky vždycky tak trochu patřily na moře.

 

Kočky a námořníci mají dlouhou historii společného soužití. Už od starověku byly kočky přítomny na lodích jako ochrana proti hlodavcům. Ale nejde jen o tuto praktickou stránku. Kočky se také staly oblíbenými společníky námořníků. Na dlouhých plavbách a v osamělosti oceánu byla přítomnost kočky útěchou a zdrojem radosti. Jejich hravost a nezávislost připomínaly posádce, že i přes těžkosti a nepředvídatelné podmínky je stále možné najít radost a spokojenost.

 

Dnes jsou kočky a námořníci stále spolu spojeni, a to nejen v historii, ale i v naší kultuře. Vidíme je ve filmech, knihách a dokonce i v tetováních. Je to jako symbol odvahy, dobrodružství a nezlomného ducha.

diář 2024-3.png
diář 2024-3.png

Tajemství čtyřnohých námořníků

 

Kočky na palubě jako rosničky

Mnozí námořníci věřili, že kočky dokážou předpovědět změny počasí. Pokud například kočka na lodi upřeně hleděla na moře, námořníci to brali jako znamení blížící se bouřky.

Tajemství černých koček

Námořníci, že černá kočka ochrání loď před bouřkami a špatným počasím. Tato pověra se udržela až do dnešních dnů a černé kočky jsou často považovány za námořnický symbol štěstí.

Kočka jako lovec hlodavců

Možná nejčastějším důvodem, proč mít kočku na palubě, byly samozřejmě její přirozené lovecké schopnosti. Kočky efektivně chránily zásoby před hlodavci

a pomáhaly udržovat zdravější prostředí na lodích.

diář 2024-3.png
Fotogalerie
bottom of page